Umów wizytę Umów wizytę
Zamknij menu
facebookfacebookinstagraminstagramtiktoktiktok

Moje specjalizacje

Cytologia i badanie USG

Odpowiednio często wykonywane badania profilaktyczne powinny znajdować się regularnie w kalendarzu każdej kobiety. Choroby dotyczące macicy, jajników czy pochwy to często zmiany, które nie dają objawów. Odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości daje znaczne szanse na wyleczenie. Każda z Pań po 25. roku życia powinna raz w roku zgłosić się na takie badania ginekologiczne.


Cytologia

Cytologia to badanie, które powinno być regularnie wykonywane przez każdą kobietę jako element profilaktyki raka szyjki macicy. Dzięki niemu jest możliwe wykrycie zmian przedrakowych lub raka we wczesnym, w pełni uleczalnym stadium. Badanie to może być rozszerzone o test na obecność wirusa HPV, który jest bezpośrednio powiązany z powstawaniem niektórych nowotworów.


Jak często robić cytologię?
Według wytycznych, cytologia powinna być wykonywana nie rzadziej niż co 3 lata, o ile poprzedni wynik był prawidłowy. Zalecane jest jednak wykonanie badania raz do roku. Pierwsza cytologia powinna odbyć się nie później niż w 25. roku życia.

 

Jak przygotować się do badania?
Aby uzyskać wiarygodne wyniki, ważne jest odpowiednie przygotowanie się do badania.

 

Należy:

  • unikać współżycia seksualnego na co najmniej 24-48 godzin przed wizytą,
  • nie stosować tamponów, leków dopochwowych lub płukania pochwy na minimum 24-48 godzin przed badaniem,
  • wykonać badanie w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego, minimum 2 dni po zakończeniu miesiączki.

 

Prawidłowe przygotowanie się do cytologii jest kluczowe dla uzyskania rzetelnych wyników testu. Przestrzegając tych zaleceń, możesz mieć pewność, że badanie dostarczy lekarzowi pełnego obrazu stanu Twojego zdrowia.

 

Plamienie po cytologii
Niekiedy po badaniu może wystąpić niewielkie plamienie z pochwy. Jest to normalna reakcja, wynikająca z delikatnego uszkodzenia naczyń krwionośnych. Jeśli krwawienie utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub jest obfite, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 

USG ginekologiczne

USG ginekologiczne jest podstawowym badaniem wykonywanym w ramach profilaktycznych wizyt u ginekologa. Dzięki niemu, lekarz uzyskuje kompleksowy obraz narządów miednicy mniejszej.

 

Lekarz może zlecić je w celu:

  • oceny budowy i funkcjonowania narządów płciowych (macicy, jajników, jajowodów),
  • diagnozowania nieprawidłowości w obrębie układu rozrodczego,
  • monitorowania przebiegu ciąży,
  • wykrywania i obserwacji guzów, torbieli czy zmian patologicznych,
  • sprawdzenia przyczyn niepłodności lub zaburzeń miesiączkowania.

 

Jak wygląda badanie USG ginekologiczne?
Badanie USG ginekologiczne wykonywane jest zazwyczaj metodą przezpochwową. Polega ono na umieszczeniu w pochwie głowicy, dzięki której lekarz uzyskuje dokładny obraz narządów wewnętrznych. Nie wymaga ono wcześniejszego przygotowania i jest całkowicie bezbolesne. W niektórych przypadkach, lekarz może zdecydować się na USG przez powłoki jamy brzusznej.

 

Czy USG ginekologiczne jest bezpieczne?
USG to całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna metoda diagnostyczna. Badanie to jest powszechnie stosowane w diagnostyce i monitorowaniu stanu zdrowia kobiet w każdym wieku, również w czasie ciąży.

 

Oba badania wykonuję w swoim gabinecie. Zawsze omawiam wyniki z pacjentką, umożliwiam zadawanie pytań i staram się rozwiązać problemy. Na wizycie jest możliwa obecność partnera (o ile tego życzy sobie pacjentka).

Serdecznie zapraszam
do mojego gabinetu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję